Kaņepes ir līdzvērtīgas koksnei ar spēju uztvert un uzglabāt siltumnīcefekta gāzes
19. jūlijs, 2023 pl. 11:27,
Nav komentāru

Jaunā Vācijas ziņojumā ieteikts, ka kaņepes var uzglabāt CO2 tikpat efektīvi kā koksne būvniecības nozares izejvielās, un tai jāatbilst ES sertifikācijas kritērijiem oglekļa kredītiem.
Ziņojumā konstatēts, ka oglekļa atdalīšanās caur kaņepēm ir līdzīgā diapazonā kā strauji augošām eglēm, Duglasa eglēm un bērziem — gan bruto, gan neto izteiksmē.
Pamatojoties uz esošo zinātnisko literatūru, ziņojumu sastādīja nova-Institute, pētniecības organizācija, kas atrodas Hērtā.
Ienesīgumam ir nozīme
"Kaņepēm oglekļa daudzums, kas uzkrāts izejvielās, kuras potenciāli var izmantot būvniecības un izolācijas nozarē, ir no 9,5 līdz 11,4 t CO2eq/ha (bruto), un galvenais jutīgums ir stiebru raža no hektāra." ziņojumā atzīmēts. "Lielāka stiebru raža rada vairāk uzglabātā oglekļa uz hektāru, turpretim pretējais attiecas uz zemāku ražu."
Bruto attiecas uz kopējo oglekli, ko kaņepes uztver laukā. Neto skaitļos par kaņepēm tiek atņemtas visas siltumnīcefekta gāzes, kas rodas stādīšanas, ražas novākšanas, attīrīšanas šķiedru un putekļu transportēšanas laikā, savukārt koksnes gadījumā tiek ņemtas vērā emisijas, kas rodas no attīrīšanas un transportēšanas uz nākamo pārstrādes iekārtu.
Saskaņā ar dokumentu neto oglekļa noņemšanas rādītāji svārstās no 5,5 līdz 11 tonnām uz hektāru gan kaņepēm, gan koksnei.
"Interesants variants"
Saskaņā ar ziņojumu Eiropas Komisijas Lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts (ĢD AGRI) apzinās potenciālos ieguvumus videi, ko rada kaņepes, kas ir “interesants risinājums” saskaņā ar ES ierosināto oglekļa noņemšanas sertifikātu sistēmu. Šajā sistēmā ir atzīti oglekļa ieguvumi, kas iegūti no dabā balstītiem risinājumiem, piemēram, mežu, augsnes atjaunošana un novatoriskas lauksaimniecības prakses; ilgmūžīgi izstrādājumi un materiāli; un tehnoloģijas, piemēram, bioenerģija ar oglekļa uztveršanu un uzglabāšanu vai tieša oglekļa uztveršana un uzglabāšana gaisā.
"ES oglekļa noņemšanas sertifikācijas sistēmas mērķis ir paplašināt oglekļa noņemšanas darbības un cīnīties pret zaļo mazgāšanu, dodot uzņēmumiem iespēju parādīt savu rīcību šajā jomā," teikts nova-Institute ziņojumā. “Priekšlikums nosaka brīvprātīgu ES mēroga sistēmu, lai sertificētu Eiropā radīto oglekļa piesaisti. Tajā ir noteikti kritēriji, lai definētu augstas kvalitātes oglekļa piesaisti, un process, lai uzraudzītu, ziņotu un pārbaudītu šīs aizvākšanas autentiskumu. Lai saņemtu sertifikātu, oglekļa piesaistes daudzums būs pareizi jānosaka, jāsniedz papildu klimata ieguvumi, jācenšas ilgstoši uzglabāt oglekli, novērst oglekļa noplūdes un veicināt ilgtspējību.
ES plāns un mērķi
ES aprites ekonomikas rīcības plāna mērķis ir samazināt ēku oglekļa pēdas nospiedumu, izmantojot “apļveida renovācijas” iniciatīvas, kas veicina zaļo infrastruktūru un organisko būvmateriālu izmantošanu, kas var uzglabāt oglekli.
Eiropas valstis 2022. gada ceturtajā ceturksnī kopumā emitēja 939 miljonus tonnu siltumnīcefekta gāzu, kas ir par 4% mazāk nekā 2021. gada 4. ceturksnī, kad tika izmesti 978 miljoni tonnu, liecina Eurostat dati. Būvniecības nozare rada aptuveni 5 līdz 12 % no dalībvalstu CO2 emisijām.
ES mērķis ir līdz 2050. gadam sasniegt klimata neitralitāti.
✎ Redzējāt kļūdu? Paziņojiet mums komentāros.