Ilgtspējības priekšrocības var tikt zaudētas, ja kaņepju tekstilizstrādājumi tiek ražoti pēc tradicionālajām prasībām
12. septembris, 2023 pl. 6:31,
Nav komentāru

Kamēr kaņepju ražošana tekstilizstrādājumiem ir “šķirtnes brīdī”, kaņepes nenodrošinās apsolīto ilgtspējību, ja netiks pievērsta uzmanība kultūraugu audzēšanai, teikts jaunā dokumentā.
"Šis ir materiāls ar lielu ilgtspējības potenciālu, un nozarei ir iespēja veidot savu ražošanas sistēmu no augsnes uz augšu," teikts globālas bezpeļņas organizācijas Textile Exchange dokumentā "Growing Hemp for the Future", kas koncentrējās uz klimata pārmaiņām tekstilrūpniecībā un apģērbu nozarē.
Tomēr, "ja mēs veicam uzņēmējdarbību kā parasti, tāda pati negatīva ietekme uz kopienām un vidi varētu rasties no prakses, kas mūsdienās ir izplatīta tradicionālajā lauksaimniecībā," brīdina dokuments.
Atpakaļ uz 60. gadiem
Saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas statistiku pasaulē šķiedras kaņepju ražošana pēc apjoma pašlaik ir tāda pati kā 1961. gadā, taču šie lauki aizņem daudz mazāk zemes ar daudz lielāku efektivitāti, tādējādi nodrošinot augstāku ražu.
Tā kā visā pasaulē tiek atcelti ierobežojumi attiecībā uz ilgstoši stigmatizētām industriālajām kaņepēm un pieaugot izpratnei par kaņepju šķiedras produktiem, ražošanas jauda pieaug, liecina Textile Exchange.
“Tiek lēsts, ka 2023. gadā ASV uzsāks darbu 20 dekortikatori, no kuriem seši būs vērsti uz šķiedru iegūšanu, kas darbosies ar trīs tonnu kapacitāti stundā vai vairāk. Vairāk dekortikatoru ne tikai palielina ražošanas jaudu, bet paver iespējas otrā līmeņa pārstrādātājiem un ražotājiem,” teikts rakstā.
"Strādājiet harmonijā"
Lai gan kaņepju ilgtspējības īpašības sabiedrībā ir labi zināmas, ja kaņepēm atbilst tipisks lauksaimniecības profils, radot riskus gaisam un ūdenim, videi draudzīgi patērētāji "varētu vienkārši turpināt, meklējot nākamo mēroga inovāciju", iesaka autori.
Kaņepju audzēšana, ieguve vai valkāšana pati par sevi nepiedāvā risinājumus, liecina dokuments, kurā aplūkota visa ražošanas ķēde, tostarp lauksaimnieku, ražotāju, NVO un patērētāju loma.
Tā kā pašlaik kaņepju ražošanā ir atļauts izmantot tikai dažus tradicionālos pesticīdus, kaņepju šķiedras nozarei ir potenciāls izstrādāt ražošanas praksi, kas darbojas saskaņā ar dabu un sniedz izmērāmus ieguvumus. Tādējādi saskaņā ar dokumentu var izveidot ilgtspējīgu kaņepju praksi “no nulles”.
Bioloģiskie pesticīdi līdz šim ir primārie pesticīdi, ko valdības atļauj izmantot šķiedru kaņepēm, tomēr "sintētisko pesticīdu pieejamība un izmantošana šķiedru kaņepēm, visticamāk, paplašināsies, nozarei neveicot piesardzības pasākumus, lai paredzētu, novērstu vai līdz minimumam samazinātu kaņepju šķiedras iespējamo ietekmi uz lauksaimniecības izejvielu ieguvi un mazināt negatīvo ietekmi," brīdina autori.
Kaņepes un ogleklis
Rakstā arī norādīts, ka ir nepieciešami papildu norādījumi par to, kā ņemt vērā augsnes oglekļa piesaisti kaņepju tekstilizstrādājumu vērtību ķēdē. "Tas, cik lielā mērā šajā sistēmā var ņemt vērā augsnēs piesaistīto oglekli, nav precīzi definēts," teikts rakstā.
“Tas nozīmē, ka, aprēķinot SEG (siltumnīcefekta gāzu) emisijas dabīgo šķiedru produktiem, nav iespējams iekļaut oglekļa sekvestrāciju starp dabīgajām šķiedrām, tostarp kaņepju šķiedrām. Tāpat (nav) pieņemami reklāmas medijos izteikt tādus apgalvojumus, kas varētu radīt bažas par zaļo mazgāšanu,” norāda autori.
Saskaņā ar Textile Exchange sniegto informāciju vadlīnijām, kuras, domājams, tiks pabeigtas līdz šī gada beigām, vajadzētu palīdzēt, nodrošinot metodes, kā ņemt vērā kaņepju audzēšanas radīto oglekļa piesaisti zemes nozarē. Siltumnīcefekta gāzu protokola zemes sektora izņemšanas vadlīnijas ir daudzu ieinteresēto personu partnerības iniciatīva, kurā piedalās uzņēmumi, nevalstiskās organizācijas un valdības, kas strādā, lai izstrādātu starptautiskus SEG uzskaites un ziņošanas standartus un rīkus.
Saskaņā ar LCA uzskaites noteikumiem, kas izstrādāti, lai palīdzētu nodrošināt produktu un procesu pēdas nospiedumu konsekvenci, nav iespējams uzskaitīt oglekļa sekvestrāciju, ja ogleklis tiek piesaistīts mazāk nekā 100 gadus, arī norādīts rakstā.
Secinājumi un ieteikumi
Starp citiem dokumentā atrodamajiem atklājumiem un ieteikumiem:
Kaņepju šķiedras ražošana visā pasaulē
Valstis, kurās kaņepju šķiedru produkcija pēc apjoma 2021. gadā
Starp citiem dokumentā atrodamajiem atklājumiem un ieteikumiem:
- Valdībām būtu jāatbalsta pētniecība par dabisko, bioloģisko un reģeneratīvo lauksaimniecības metožu izmantošanu kaņepju ražošanā, kurā prioritāte ir augsnes atjaunošana, jāizvairās no bīstamu pesticīdu un mēslošanas līdzekļu lietošanas un jārisina ūdens izmantošanas un kvalitātes uzlabošana.
- Publiski dati, kas atbalsta ilgtspējības apgalvojumus un identificē šķiedras kaņepju ražošanas reģionus un daudzumus, ir jādara plašāk pieejami.
- Kaņepju šķiedras ražošana pasaulē pēc valsts, apjoma, zemes mērvienības, ražošanas metodes un cenas ir jādokumentē un katru gadu jāziņo.
- Jāizveido stingri noteikumi un standarti, lai aizsargātu darbaspēka, pamatiedzīvotāju un vietējo kopienu tiesības, tostarp noteikumi aizsardzībai pret vides piesārņojumu.
- Zīmoliem ir jāapliecina apņemšanās nodrošināt atbildīgu šķiedru iegūšanu, izveidojot skaidru piegādes ķēdi un ieguves politiku, kurā prioritāte ir bioloģiskās, vēlamās vai reģeneratīvās lauksaimniecības prakse.
- Ilgtermiņa biznesa attiecībām starp lauksaimniekiem un ražotājiem būtu jābalstās uz uzticamu sistēmu, lai pārbaudītu ilgtspējības apgalvojumus un nodrošinātu kaņepju un citu izejvielu izsekojamību līdz gatavajiem produktiem.
- NVO jāsadarbojas ar valdību, akadēmiskajām aprindām, lauksaimniekiem/
lauksaimniecību organizācijām, tirdzniecības asociācijām un pētniekiem, lai izstrādātu lauksaimniecības labāko pārvaldības praksi. - Nozares organizācijām būtu jāveicina atbildīgas kaņepju ražošanas priekšrocības, veicinot pētniecību un izglītību par ražošanas praksi un kaņepju ieguvumiem un ilgtspējību.
Kaņepju šķiedras ražošana visā pasaulē
Valstis, kurās kaņepju šķiedru produkcija pēc apjoma 2021. gadā

✎ Redzējāt kļūdu? Paziņojiet mums komentāros.