Beļģijas ciems pēta kaņepes, lai pārvarētu zemes piesārņojumu ar “mūžīgām ķimikālijām”
Izpētes vieta atrodas ostas ciematā Lillo, Beļģijā.
Universitātes pētnieki un ciemats Beļģijā pārbauda kaņepju audzēšanas potenciālu, lai attīrītu augsni, kas piesārņota ar per- un polifluoralkilvielām (PFAS) — “mūžīgām ķīmiskām vielām”, kuras jau sen ir izmantotas plašā rūpniecības un patēriņa preču klāstā.
Iniciatīvas mērķis ir attīrīt vietu ostas ciematā Lillo, Antverpenes daļā, kuru PFAS piesārņojusi no ugunsdzēsības putām. Ciemats plāno šajā vietā uzbūvēt jaunu ugunsdzēsēju depo.
“(Kaņepju) augs ir ne tikai labs mūsu aprites ekonomikai, bet arī spēj atgūt PFAS no piesārņotām augsnēm. Tāpēc pētījumi šajā jomā ir pelnījuši mūsu pilnīgu atbalstu," sacīja Antverpenes mērs un neatliekamās palīdzības dienestu vadītājs Barts De Vevers.
Ja izdosies, tīrīšanas metodi varētu izmantot visā Beļģijā, norāda Antverpenes amatpersonas un pētnieki no Gentes universitātes, kas strādā pie kopīgās iniciatīvas. Rezultāti gaidāmi līdz rudenim.
Kas ir PFAS?
Tā kā tie dabā nesadalās, PFAS ir rūpīgi pārbaudījušas vides un veselības aģentūras. Toksiskās vielas, kas atrodamas ūdenī, gaisā, zivīs un augsnē daudzās pasaules daļās, ir izmantotas kopš 1950. gadiem, lai izgatavotu dažādus patēriņa produktus, tostarp “teflona” nepiedegošās pannas, ātrās ēdināšanas iesaiņojumus, ūdensizturīgus apģērbus un paklājos un personīgās higiēnas līdzekļos, piemēram, ūdensizturīgās skropstu tušas un acu zīmuļos, sauļošanās līdzekļos, šampūnos un skūšanās krēmos.
Papildus ugunsdzēsības putām ķīmisko vielu primārā rūpnieciskā izmantošana ir bijusi smērvielu ražošanai.
Šķiet, ka alternatīva tīrīšanas metode piesārņotas augsnes rakšanai un sadedzināšanai ir kaņepju stādīšana, kas no zemes atgūst ievērojamu daudzumu PFAS, saglabājot piesārņotājus augu lapās. Procesa laikā tās auga daļas, kas absorbē PFAS, tiek iznīcinātas, bet pārējās auga daļas var tikt izmantotas.
Otrais projekts Beļģijā
Tīrīšanas iniciatīva Lillo ir otrais šāda veida projekts Beļģijā, kur rūpniecības gigants 3M pirms diviem gadiem paziņoja, ka tas veiksmīgi audzējis kaņepes, lai noņemtu PFAS no augsnes virskārtas un attīrītu piesārņotos gruntsūdeņus rūpnieciskajā objektā Antverpenē. 3M 2022. gadā Beļģijā iesaistījās politiskā skandālā, kad tuneļa projekta pētījumos atklājās, ka uzņēmums netālu no rūpnīcas ūdenī un augsnē ir izlaidis augstu toksīnu līmeni. Analītiķi ir teikuši, ka 3M saistības un sanācijas izdevumi, kas saistīti ar PFAS, varētu sasniegt pat 30 miljardus USD.
Paredzams, ka ASV Vides aizsardzības aģentūra (EPA) šogad klasificēs noteiktas PFAS ķīmiskās vielas kā "bīstamas vielas". EPA ir paziņojusi, ka plāno pieprasīt uzņēmumiem ziņot par PFAS izdalījumiem, un, analizējot vietas un atgūstot sanācijas izmaksas, cenšas panākt lielāku spēku, lai vajātu piesārņotājus.
Kā PFAS sasniedz cilvēkus
Redzējāt kļūdu? Paziņojiet mums komentāros.